Dzisiaj jest 29-11-2022
szukaj
szukaj
zamknij
  zamknij

   Państwowa Szkoła Muzyczna I-go st.
   ul. 5-stycznia 20
   64-200 Wolsztyn

   tel. +48 68 384 31 50
   e-mail: sekretariat@psm.bior.pl


   Adres elektronicznej skrzynki podawczej ESP - EPUAP:
   /PSM_Wolsztyn_0525/SkrytkaESP

   epulap

    

   Wspomnienie o Irenie Pfeiffer

   Wspomnienie o Irenie Pfeiffer
   Irena Pfeiffer urodziła się 23 września 1912 roku w Szczucinie. Od dzieciństwa miała bezpośredni kontakt z muzyką. W rodzinnym Szczucinie uczyła się gry na skrzypcach i śpiewała w chórze. Ukończyła Państwowe Seminarium Nauczycielskie w Krakowie, a w 1934 roku zdała egzamin w Państwowym Konserwatorium w Katowicach zyskując tym samym prawo do nauczania śpiewu w szkołach średnich. Lata wojny oznaczały przerwę w dalszym kształceniu się, lecz tuż po niej Irena Pfeiffer wstąpiła do Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, gdzie studiowała kompozycję i dyrygenturę.
   Działalność pedagogiczna Irena Pfeiffer rozpoczęła w 1934 roku. Wtedy też zorganizowała swój pierwszy chór. Był to chór mieszany, który powstał przy świetlicy dla bezrobotnych w Krakowie. Początek wojny zbiegł się z pracą z kolejnym chórem, żeńskim chórem "Akord", z którym pracowała aż do 1967 roku. W tym samym czasie pracowała też z innymi chórami, dzieląc czas miedzy nie, a pracę nauczycielską w szkołach ponadpodstawowych.
    
   pfeiffer16
    
   Wytężona praca z chórami przynosiła owoce - Irena Pfeiffer występowała ze swoimi podopiecznymi zarówno w Polsce, jak i za granicą, biorąc udział w międzynarodowych festiwalach i zdobywając wiele nagród i ogólne uznanie.
   pfeiffer17
   Działalność kompozytorską Irena Pfeiffer rozpoczęła w 1932 roku. Pierwszymi kompozycjami były piosenki dla dzieci oraz opracowania utworów wokalnych innych kompozytorów i ludowych pieśni na chór żeński. Jako osoba pracująca w szkolnictwie, pani Irena dotkliwie odczuwała brak literatury pedagogicznej do nauki śpiewy. W okresie  studiów i w pierwszych latach po ich ukończeniu w twórczości Ireny Pfeiffer przeważały większe formy muzyczne, muzyka orkiestrowa, wokalno-instrumentalna i kameralna. Jej późniejsza działalność kompozytorska skupiła się głównie na twórczości pedagogicznej, muzyce chóralnej i muzyce sakralnej (m.in. 50 utworów do tekstów Jana Pawła II)
    
   pfeiffer1
    
   Irena Pfeiffer ze swą pracę została uhonorowana wieloma odznaczeniami, między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i papieskim orderem Pro Ecclesiae et Pontifice. Zdobyła również szereg nagród na konkursach i festiwalach chóralnych a także na konkursach kompozytorskich.
    
   pfeiffer15
    
   Wyczerpana licznymi obowiązkami i pracą, Irena Pfeiffer doznała wylewu do mózgu. Zmarła 6 lipca 1996 roku w Krakowie i została pochowana w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Rakowickim.
    
   pfeiffer22
    


   herb

   Państwowa Szkoła Muzyczna I-go st.

   ul. 5-stycznia 20
   64-200 Wolsztyn
   tel. +48 68 384 31 50
   sekretariat@psm.bior.pl
   Deklaracja dostępności

   Polityka prywatności RODO

   Adres elektronicznej skrzynki podawczej ESP - EPUAP:
   /PSM_Wolsztyn_0525/SkrytkaESP

   epulap


   Copyright © Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Ireny Pfeiffer w Wolsztynie
   Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
    liczba odwiedzin: 1448555      online: 1
   © 2020 MBEST